Články

Ako pestovať a pestovať rutabaga?

Ako pestovať a pestovať rutabaga?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Charakteristiky rutabaga

  • typ: zeleninová rastlina
  • výška: do 45 cm
  • Farba kvetov: zelená, žltá, fialová
  • Požadovaná expozícia: slnečné, zatienené
  • Druh pôdy: ílovitý
  • zeleň: zastaraný
  • údržba: časté zalievanie
  • sanitizer: nie
  • Choroby a škodcovia: múčnatka, múčnatka, slimáky, slimáky

Pôvod a charakteristika rutabaga

Rutabaga je zimná zelenina z čeľade brassicaceae, tiež nazývaná kapusta, vodnica zo Švédska, švédska kapusta alebo kapusta Siam. Jeho rôzne názvy sú spôsobené jeho pôvodom, pretože sa zdá, že rutabaga je krížom kapusta a repy a prichádza k nám zo Škandinávie.

Je známe, že sa pestuje od stredoveku v tomto regióne sveta a počas druhej svetovej vojny kŕmil rodiny rovnako ako topinambur Jerusalem. To je dôvod, prečo prináša staromódny a nie vždy veľmi pozitívny imidž napriek svojim zdravotným prínosom.

Existuje niekoľko druhov vodnice zo Švédska, ako napríklad húb s červeným límcom, Globus rutabaga alebo Thomson. Tieto odrody sú viac alebo menej chutné a dodávajú sa v mierne pestrých farbách, niektoré ponúkajú žltý koreň so fialovým golierom, iné žltý koreň so zeleným golierom.

Sadenice Rutabaga

Najlepšie je zasiať na čerstvej pôde bohatej na humus tvoja rutabaga, Nie príliš ťažké, môže sa vyvíjať aj na ílovitej pôde. Nezabudnite poskytnúť švédskym klíčkom vysušenú pôdu a slnečné alebo čiastočné zatienenie. Aby ste sa vyhli vytváraniu nerovnováhy v pôde, neumiestňujte ju do blízkosti zeleniny svojej rodiny: vodnice, kapusta, reďkovky atď.

Výsev sa vykonáva v marci až apríli v škôlke alebo v máji na zemi. V škôlke osievajte mušku a vyčistite ju po niekoľkých dňoch od rozstupu nôh 40 cm. Na miesto, zasiať okamžite každých 40 cm a udržiavať najsilnejšie rastliny.

Pestovanie a údržba rutabaga

Aby ste nenarazili na svoju zeleninu, odporúča sa pravidelne burinu a plečku. Voda mierne pravidelne, najmä keď je horúca a niekoľko dní nepršalo. Polievanie by sa malo robiť najmä v suchom počasí.

Mulčovač je v lete užitočný na zachovanie čerstvosti av zime na boj proti mrazu, rutabaga schopnosť odolávať teplotám až do -20 °, ak je dobre chránená a ak je pôda dobre odvodnená.

Choroby a škodcovia rutabaga

Rutabaga potrebuje stopové prvky, ako je bór. V prípade nedostatku môžu listy zožltnúť, potom je najlepšie posypať hnojovice. Pšenica, pleseň a koreňová hniloba môžu tiež ohroziť vaše plodiny. Medzi škodcov patria slimáky, slimáci a larvy kapusty, ktoré môžu oslabiť vaše rastliny.

Zber a ochrana rutabaga

Ak sa zber uskutoční 3 až 4 mesiace po vysiatí, mal by sa zozbierať Siam klíčky strednej veľkosti, aby zostali jemné, ak ich chcete konzumovať, pričom zrelá zelenina je skôr určená pre zvieratá. Udržiava v piesku na suchom mieste niekoľko mesiacov.

Môžete vytvoriť silo rutabaga aby vaše plodiny zostali vonku. Všetko, čo potrebujete, je slama s hrúbkou 20 cm. Korene pyramídy položte na slamku, smerujúc von a potom znova zakryte slamkou.

Použitie rutabaga

Švéd je veľmi populárny v polievkach, zapečených zemiakoch, šťouchaných zemiakoch, dusených mäsoch alebo pečienkach. Potom sa môže objaviť v rôznych receptoch podľa vašej fantázie.

Cnosti rutabaga

Je bohatý na minerály (draslík, vápnik, fosfor), pri varení je tiež bohatý na vitamín C, ale aj horčík. Je bohatý na vlákninu a má aj diuretické, tráviace a preháňacie vlastnosti.