Krátko

Ako pestovať a pestovať pivonku stromov?

Ako pestovať a pestovať pivonku stromov?

Charakteristiky pivonky stromov

  • typ: kvitnúce ker
  • výška: 1 až 2 m
  • Kvetinové farby: červená, biela, ružová, fialová, žltá, fialová, fialová
  • Požadovaná expozícia: slnečný, čiastočne zatienený
  • Druh pôdy: humus
  • olistenie: Caduc
  • údržba: Jednoduchá údržba
  • sanitizer: Nie

Pôvod a zvláštnosti pivonky stromov

Pochádza z Európy, Severnej Ameriky, ale aj z Číny a Japonska pivonka je a kvitnúci ker patriaci do rodiny paeoniaceae. Pestuje sa na živých plotoch alebo v podstielke, aby do záhrady priniesla malú farbu vďaka impozantným a nádherným ružovým, červeným, fialovým, bielym alebo žltým kvetom, niekedy jednoduchým, niekedy aj dvojitým.
Pivonka stromov má svoje latinské meno, paeonia, z legendy, ktorá hovorí, že Hades ošetril lekár menom Paeon, ktorý ho zachránil odvarom z pivoniek!

Okrem pestovania pre krásu svojich farebných kvetín je pivónia liečivá rastlina používaná v Číne pri homeopatických liekoch na zmiernenie bolesti. Je tiež známe, že bojuje proti starnutiu pokožky a zabezpečuje lepší spánok.

Avšak buďte opatrní : listy pivonky sú jedovaté.

Výsadba kríkov pivonky


Rastlinný ker môžete vysadiť na slnku alebo na polostieni. Pivonka stromu oceňuje bohatú a odvodnenú pôdu. Ak toleruje vlhkosť, mali by ste sa vyvarovať stagnácie vody na jej základni.
Na jeho výsadbu vykopte dieru zodpovedajúcu veľkosti koreňov a položte zalievaciu zeminu a kompost. Rozmiestnite rastliny vo vzdialenosti 1,5 m. Ak je vaša pôda ťažká, umiestnite vrstvu štrku alebo ílových guličiek, aby ste optimalizovali odvodnenie. Akonáhle je vaša rastlina zahrabaná, prikryte vodou a hojne vodu prvý rok, potom, keď je počasie suché, ale bez toho, aby ste mali príliš veľkú ruku, pretože pivónia nenávidí veľké kúpele!

Je dobré vedieť: pivonka stromu je huňatý ker, ktorý vyžaduje trpezlivosť! Ak je už raz zrelý, môže merať až 2 metre vysoký a žiť viac ako 50 rokov, jeho rast je pomerne pomalý: neočakávajte, že si budete môcť vychutnať jeho najlepšie kvitnutie pred 7 alebo 8 rokmi!

Pestovanie a údržba pivonky stromov

Uistite sa, že pôda, ktorá prijíma krík, je vždy chladná, ale nie nasiaknutá. Mulčovanie sa neodporúča pre pivonku kríkov: nezabudnite občas okopávať burinu a burinu okolo kríka.
Na jar sa odporúča pridať kompost. Okrem toho, pivonka je odolná rastlina, odoláva mrazu a počas zimy nepotrebuje osobitnú ochranu.

Veľkosť nie je nevyhnutná. Na druhej strane nezabudnite odstrániť zvädnuté kvety, aby ste podporili nové kvitnutie, a na konci zimy odrežte odumreté drevo a štíhle vetvy.

Násobenie stromovej pivonky

Na jar alebo na jeseň sa pivonka stromu delí na trsy. Na vyťahovanie chumáčov bez odrezávania koreňov použite rýč na vidličku z diaľky. Odrežte letecké časti a dôkladne ich rozdeľte, aby sa získali zväzky 3 až 5 koreňov s púčikmi. Znovu vložte do zeme s hrnčiarskou zeminou a kompostom.

Choroby a škodcovia stromovej pivonky

Robustná a odolná, pivonka stromu nemá veľa nepriateľov. Je úplne možné zabrániť rozvoju kryptogamických chorôb tak, že nedôjde k stagnácii vlhkosti na úpätí kríka.
V opačnom prípade by huby mohli napadnúť a oslabiť váš ker. Aby ste tomu zabránili, môžete na prevenciu úplne postrekovať zmes Bordeaux na svoju rastlinu.