Články

Salicornia

Salicornia

Samphire (salicornia europaea) je rastlina z čeľade chenopodiaceae ako špenát alebo repa. Tiež známy ako závod na výrobu kameňa, rastlina fazule alebo morský vlk, kôň je dostupný u tridsiatich druhov. Adphire je slaná rastlina, ktorá je veľmi prítomná na atlantickom pobreží, v Alsasku, Lorraine a Camargue. Drobná a nízka táto drevitá trvalá rastlina na základni pozostáva zo zelených valcových konárov, ktoré môžu dosiahnuť výšku okolo dvadsať centimetrov a končiť úrodným uchom. Listy sú zvárané dvoma vo forme pochvy, kvety sú takmer neviditeľné rovnako ako ovocie, nie sú príliš viditeľné.

Výsadba a množenie samcov

Samphire má rád v soľnej, piesočnatej a dobre odvodnenej pôde, v slaných močiaroch, na plážach a v mangrovoch so slnečnou expozíciou. Šíri sa výsevom, zvyčajne od septembra do polovice októbra. V kultivácii sa samice tiež vysieva začiatkom jari a zberá sa od mája do augusta.

Salicornia choroby

Odolný samphire je veľmi odolný voči chorobám a parazitom.

Samphire: diuretikum a jedlé

Vďaka svojej mierne korenistej a veľmi aromatickej chuti je samphire diuretický a depuratívny, pretože je bohatý na jód, vápnik a mangán. Okrem čistiaceho účinku sa samfír konzumuje surový v šalátoch alebo varený ako zelenina. Prispôsobuje sa tiež ako zelené fazule.

Iné použitie žiarovky

Salicornia bola kedysi spálená. Ich popol sa používal pri výrobe skla a pri výrobe mydla kvôli vysokej koncentrácii sódy.

Špecifikácia