Informácie

Ako pestovať a pestovať yzop?

Ako pestovať a pestovať yzop?

Vlastnosti yzopu

  • typ: aromatická a liečivá rastlina
  • výška: do 80 cm
  • Farba kvetov: modrá, fialová
  • Požadovaná expozícia: slnečné, čiastočne zatienené
  • Druh pôdy: dobre odvodnené
  • zeleň: vytrvalý
  • údržba: jednoduchý
  • sanitizer: nie
  • choroby: hrdza
  • odrody: Officinalis, albus, ružový sprite, aristatus, roseus

Pôvod a charakteristika yzopu

Tiež známy akoHyssopus officinalis, yzop patrí do rodu Hysoppus a je súčasťou rodiny Lamiaceae. Táto liečivá rastlina rastie spontánne na suchých kopcoch (do 2 000 m nad morom) na juhovýchode Francúzska. Nachádza sa tiež v krovinách v južných Alpách a vo východných Pyrenejach.

Jeho huňaté lístie, tvorené úzkymi podlhovastými listami, vydáva príjemnú vôňu. Ich chuť pripomína divú mätu. Jej kvitnúce, veľmi dekoratívny vzhľad, sa objavuje od júna do septembra. Malé modré alebo fialové kvety sa zhromažďujú v hrotoch.

yzop bol raz pestovaný v záhradách. Táto liečivá rastlina mala tráviace, diuretické, antirummatické a expektoračné vlastnosti. V súčasnosti sa jeho éterický olej predáva iba v lekárňach, pretože môže byť veľmi toxický. Používa sa v zložení určitých aperitívov, ako sú vody Vermut a citrónová voda.

Pamätajte, že pri vysokých dávkach je yzop jedovatý. Takže buďte opatrní, ak máte malé deti.

Rastlina yzopu

Yzop ocení najmä výsadbu na plnom slnku, ale tiež toleruje inštaláciu v čiastočnom tieni.

Podporuje všetky typy pôdy, dokonca aj zlé a skalnaté pôdy. Ak žijete v daždivom regióne, neváhajte pridať do pestovateľskej pôdy hlinené guľôčky alebo perlit, aby bola pôda dobre odvodnená a aby sa na spodku rastliny nehromadila voda. Pôda, v ktorej sa zhromažďuje voda, môže byť smrteľná.

Môžete tiež yzop rastlín v kvetináčoch, na ľahkom a odvodnenom substráte. Yzop, ktorý má rozvinutý koreňový systém, odporúča sa používať dostatočne veľký a vysoký kvetináč, aby sa zabezpečil dobrý rast rastlín.

Ak si vyberiete kontajnerové rastliny, výsadba by sa mala pokiaľ možno uskutočniť začiatkom jesene. V prípade sejby semien začneme s výsadbou skôr na jar.

Starostlivosť o yzop

Yzopová kultúra je veľmi jednoduchý a na dosah každého amatérskeho záhradníka. Vyžaduje veľmi malú starostlivosť a rastie aj v zlých podmienkach.

Na konci jesene môžete pestovať svoje rastliny tak, aby v nasledujúcom roku kvitli rýchlejšie. Veľkosť tejto rastliny však nie je podstatná. Uvedomte si, že ak pravidelne budete orezávať váš yzop, znásobí to následky a tým aj počet mladých výhonkov.

V chladných oblastiach sa odporúča chrániť zimnú nohu mulčovaním. Ak je klíma vo vašej oblasti veľmi drsná, vezmite si pohárik yzopu na zimu a nainštalujte ich do chladnej nevykurovanej miestnosti.

Každú jar môžete vyrobiť kompost. V ideálnom prípade každé štyri alebo päť rokov obnovte svoje sadenice yzopu potom, čo vykorenili staré rastliny. V skutočnosti, yzopové rastliny dôjdu rýchlo.

Choroby hydiny a škodcovia

Okrem hrdze, yzop netrpí inými známymi chorobami. Nadmerné zalievanie, najmä v zime, spôsobuje nástup tejto choroby. Je preto ľahké tomu zabrániť.

Úroda yzopu

Okrem dekoratívnej stránky s peknými fialovými alebo modrými kvetmi yzop môžu byť tiež pestované pre svoj liečivý a aromatický aspekt.

Zber listov alebo kvetov sa zberá v závislosti od požadovaného použitia. Čerstvé listy sa zbierajú po celý rok. Ak ich chcete vysušiť, musíte ich rezať pred kvetmi yzopu. Nakoniec vyberáme hroty kvetov na začiatku ich kvitnutia, od júla do septembra.

Vetvičky a bodce kvetov by sa mali po zbere vysušiť na handričku alebo sito. Potom sa uchovávajú v papierovom vrecku alebo vo vzduchotesnej škatuli, mimo dosahu vlhkosti a tepla.