Informácie

Ako pestovať a pestovať muškát?

Ako pestovať a pestovať muškát?

Charakteristiky muscari

  • typ: kvetina a kvitnúca rastlina
  • výška: od 0 do 30 cm
  • Kvetinové farby: biela, modrá, fialová, niekedy žltá
  • Požadovaná expozícia: slnečné, zatienené, čiastočne zatienené
  • Druh pôdy: normálny, dobre odvodnený, bohatý na humus
  • olistenie: prepadol
  • údržba: ľahko sa udržuje
  • sanitizer: nie
  • odroda: Muscari armeniacum, muscari comosum, muscari azureum…

Pôvod a zvláštnosti muscari

muscari (muscari armeniacum) je malý kvet pochádzajúci z Ázie a stredomorských oblastí patriacich do čeľade Asparagaceae. Ľahko rozoznávame muškáty podľa zhlukov veľmi dekoratívnych zvonov, obyčajne modrej a fialovej, ale niekedy bielej, ktoré vydávajú (pre určité druhy) niekedy pižmovú vôňu, z ktorej získava svoj názov „muscari“.

hyacint v klastroch (iný názov pre muscari) je kvetina, ktorá prirodzene rastie na cestách, na úpätí útesov alebo na okraji lesa, a je veľmi ľahké zasadiť do záhrady, aby ste získali hranice, uličky, skalky a farebné masívy od jari. Je tiež možné kvetiť muscari v kvetináčoch alebo kvetináčoch, ktoré sa dajú umiestniť na balkón alebo terasu, ale to je menej bežné.
 

Sadenice semien


Dobré na muscari je, že je to rastlina, ktorá nie je vôbec komplikovaná: je spokojná s akoukoľvek pôdou, pokiaľ je dostatočne úrodná, svieža a dobre odvodnená. Pokiaľ ide o expozíciu, je to rovnaké: muscari prednostne rastliny na slnku, ale je dokonale schopné prekvitať v čiastočne tienistej oblasti. Stručne povedané: Muscari nemôže byť ľahšie žiť a teší sa takmer všade.
Okrem toho je lepšie byť opatrný, ak ho vysadíte vo vašej záhrade: ak sa mu to páči, bude mať tendenciu sa šíriť v kratšom čase, ako je potrebné povedať, a bez vášho súhlasu!

Pokiaľ ide o sezónu výsadby, nezabudnite zasadiť žiarovky muscari začiatkom jesene, okolo septembra a októbra. Na získanie krásnych sušienok by malé cibuľky mali byť zakopané do skupín v hĺbke 5 cm.
 

Starostlivosť o muscari

Muscari, ktorý je odolný voči chladu a mrazu (niektoré druhy sú schopné odolať teplotám -25 ° C), musí byť v pôde iba dobre. Aby ste využili jeho pekné modré a fialové zvony, nechajte ho rásť a užite si jeho pekný jarný kvet!
Ak chcete vidieť, ako rastie muškát, nemusíte rezať jeho vädnuté kvety: to mu umožní prirodzene sa znova živiť a rodiť nové kvety každú jar.
Aby sa zachovala určitá sviežosť vo svojich lôžkach, je potrebné chumáčky trsať každé 3 alebo 4 roky. Na druhej strane sa vyhnite rezaniu listov pred úplným koncom kvitnutia: hrozilo by to zbytočné oslabenie.

Čerešnička na torte: muscari je kvetina, ktorá nepotrebuje alebo takmer nepotrebuje rozmnožovať hnojivo, a to najmä pokiaľ ide o zalievanie, pretože sa živí najmenšou vlhkosťou.
 

Muscariho choroby

Muscari, hoci je veľmi vytrvalý a rustikálny, môže byť niekedy cieľom niektorých vírusov prenášaných voškami, čo vedie k odfarbeniu alebo pruhovaniu jeho kvetov a / alebo listov.
Ak áno, nemáte inú možnosť, ako odstrániť žiarovky postihnuté vírusom. Snažte sa však preventívne pôsobiť proti výskytu vošiek na jar.