Podrobne

Ibištek

Ibištek

Vytrvalá bylina, ktorá môže dosiahnuť meter a pol na výšku, sa pre svoje liečivé vlastnosti pestuje ako úradný marshmallow (Althaea officinalis L.), ktorý sa tiež nazýva biely slad, ako okrasná alebo zeleninová rastlina, najmä pre jej korene.

Marshmallow charakteristiky

Táto vlnená rastlina so sivými stonkami má opadavé zeleno-strieborné listy, ktoré sú lalokovité a ozubené. Hovorí sa, že je „trvalý“ v porovnaní s kmeňom, ktorý vytvára podzemné púčiky. Jej kvety sa objavujú v lete a majú bielo-ružovú farbu, zatiaľ čo jej plody distribuované do kruhu sú dosť žltkasté. Marshmallow sa všeobecne vyskytuje v Európe, odkiaľ pochádza, ale aj v miernych ázijských krajinách, ako aj v severnej Afrike. Oceňuje mokrade, ako sú morské duny, potoky a slané lúky, ale v prípade dobre odvodnenej pôdy odoláva mrazu. Listy, korene a ibištek kvet sú jedlé.

Marshmallow pestovanie a starostlivosť

Propagácia sa vykonáva odrezkami, zvyčajne okolo augusta alebo septembra. Marshmallow sa dá ľahko kultivovať, no rezanie sa napriek tomu odporúča každé tri alebo štyri roky. V zime by sa zvädnuté listy mali zbierať na spodnej časti rastliny, aby sa chránila, a preto je vhodné používať pleseň na jeseň a na jar. Okrem toho, marshmallow nepáči zima a mráz, ktoré podporujú hnilobu. Odstránenie semien vo formácii umelo predlžuje rozkvet. Semená marshmallow sa skladujú v silách. Mali by byť rozdelené podľa zjavných púčikov. Listy sa zberajú v júni a júli a ibištek kvet na začiatku kvitnutia, to znamená od júla do septembra. Pokiaľ ide o korene, musia byť vytiahnuté koncom jesene, keď je rastlina vädnutá. Po umytí, krájaní a usušení udržiavajú suché a vetrané miesta.

Použitie Marshmallow

V sektore potravín sa sliznica extrahuje z marshmallow root aby sa vyrobila guma, ktorá dáva rovnaké cukrovinky. Listy sa tiež môžu jesť surové alebo dusené, napríklad špenát, alebo ich možno jednoducho použiť na ochutenie šalátov. Táto rastlina má tiež preháňacie, zmäkčovacie, bechické a zvláčňujúce vlastnosti. Bojuje proti kašľu, poruchám močenia, gastroenteritíde, varu a zápalu hrdla a úst.

Špecifikácia