Informácie

Ako pestovať a udržiavať arganový strom?

Ako pestovať a udržiavať arganový strom?

Vlastnosti arganového stromu

 • typ: strom
 • výška: do 10 metrov
 • Farba kvetov: biela
 • Názov ovocia: affiache
 • Požadovaná expozícia: slnečno
 • Druh pôdy: normálne, čerstvé
 • zeleň: vytrvalý
 • údržba: významná svetelná požiadavka
 • Poloha: pobyt
 • sanitizer: nie
 • Choroby a škodcovia: bakteriálna rakovina
 • odrody: argania spinosa

Pôvod a charakteristika arganového stromu

V prirodzenom stave argan (Argania spinosa) sa nachádza iba v Maroko, Tento endemický strom je veľmi starý druh. Botanici v arabskom svete sa venovali štúdiu už v 10. storočí. Vyznačuje sa podsadou siluetou v tvare dáždnika. Jeho veľmi hlboké korene mu umožňujú odolávať suchu. Môžu dosiahnuť hĺbku 30 cm.

Je to tŕnitý strom s veľkou korunou, ktorá môže v dospelosti dosiahnuť výšku až 10 metrov. Jeho životnosť môže dosiahnuť 250 rokov.

Plody, ktoré sa nazývajú afiaky, obsahujú olejnaté semená. Toto ovocie môže merať až 3 cm. Arganové ovocie používame na výrobu slávneho arganového oleja.

Argan je dôležitým druhom pre človeka, ako aj pre ekosystém subsaharských regiónov. Tento strom živí obojživelníky aj kozy.

Arganová plantáž

V miernom podnebí vám pestovanie v kvetináčoch a v skleníku umožňuje rast arganový strom, Potom sa musí umiestniť na plné slnko na miesto chránené pred mrazom.

Môžeme pokračovať výsadba arganového stromu kedykoľvek, s výnimkou obdobia kvitnutia. Vyberte veľký hrniec, aby ste zabránili narušeniu rastu koreňov. Naplňte kvetináč najlepšie aluviálnou zeminou alebo zmesou piesku a zalievacej pôdy (kyslej alebo vápencovej).

Arganová kultivácia

Zvyknutý na marocké podnebie, arganový strom (Argania spinosa) v našich klimatických podmienkach sa musí pestovať vo vnútri. Po namočení vo vode na 48 hodín sa semeno umiestni do nádoby s vlhkou pôdou. Rastlina sa objaví po 1 až 2 mesiacoch. Mal by byť napojený pravidelne, ale bez prebytku. Jeho jemné zelené listy evokujúolivový.

Počas zimnej sezóny znížte frekvenciu zalievania, aby bola rastlina vystavená období pokoja.

Na jeseň alebo na jar naneste hnojivo pred začiatkom vegetácie.

Choroby a škodcovia arganu

Málo škodcov alebo chorôb ovplyvňuje argan, okrem bakteriálnych rakovín. Kôra stromu potom odhalí hnedé škvrny. Potom odrežte vetvu postihnutú touto chorobou a potom ranu ochráňte zmesou Bordeaux.

Arganová úroda

Produkcia arganového stromu nie je nevyhnutne pravidelná a začína sa po 5 až 6 rokoch. Jeho maximálny výnos sa dosiahne vo veku 60 rokov. Jeden hektár arganových stromov produkuje v priemere 800 kg pobočiek.

Arganový olej získaná vylisovaním semien pobočiek. Na ich zber sa používajú kozy Maroko, Lezú na stromy, zožierajú ovocie a vypľujú semená zo zeme, ktoré sa potom zbierajú. Táto technika umožňuje zber v najlepšom čase, pretože kozy jedia iba zrelé ovocie.

Použitie arganového oleja

Každý rok miestna výroba argánový olej dosahuje 4 000 ton.

Páči sa mi toseabuckthorn, argánový olej (Argania spinosa) má kulinárske a kozmetické využitie. Všeobecne sa nazýva arganový olej. Má červenkastý hnedý odtieň. Aby sa zachovali jeho vlastnosti, nemalo by sa ohrievať na vysokú teplotu. Ide teda o koreninový olej. V kozmetike hydratuje pokožku, vyživuje ju a zabraňuje vzniku vrások.

Nutričná hodnota arganového oleja tiež pomáha prispievať k vývoju mozgu u malých detí.