Komentáre

Ako pestovať a pestovať karfiol?

Ako pestovať a pestovať karfiol?

Vlastnosti karfiolu

 • Druh: rastlinná rastlina
 • výška: od 0 do 30 cm, od 30 do 60 cm, od 60 do 80 cm
 • Kvetinové farby: biela, oranžová, fialová, zelená
 • Názov ovocia: karfiol
 • Požadovaná expozícia: slnečno
 • Druh pôdy: bohaté na humus, čerstvé
 • olistenie: perzistentné
 • údržba: časté napájanie
 • sanitizer: áno
 • choroby: pleseň obyčajná, odlesňovanie húsenice, vošky

Pôvod a zvláštnosti karfiolu

karfiol patrí do rodiny Brassicaceae. To je tiež prezývka Brassica oleracea var. botrytis v botanickom žargóne. Táto rastlina sa pestuje pre biely kvetinový meristém, ktorý sa zberá tesne pred kvitnutím. Kvetenstvo je obklopené veľkými listami s veľmi zelenými rebrami.

Existuje ich niekoľko odrody karfiolu : rozlišujeme odrody jari, leta, jesene a zimy, napríklad s karfiolom s fialovými, oranžovými, zelenožltými jablkami ... Takže s karfiolom existujú niečo pre každého a je to zelenina na stánkoch takmer po celý rok! To je nepochybne dôvod, prečo je karfiol dnes najviac konzumovanou kapustou vo Francúzsku ... aj keď sa už dlho považoval za okrasnú rastlinu pred tým, ako sa nakoniec považoval za zeleninu.

Ako fanúšik mierneho podnebia môže karfiol rásť vo všetkých regiónoch Francúzska.
 

Výsadba karfiolu


Byť schopný pozbierajte krásne karfioly, určite pre ne nájdite miesto:

 • V čerstvej a humusovej pôde, dosť hlboká, ktorá môže byť ílovitá, ale nesmie obsahovať príliš veľa dusíka a mať pH medzi 7 a 8, nie viac ani menej.
 • Slnečné, s výnimkou veľmi horúcich oblastí, kde je vhodnejšie miesto v tieni. V skutočnosti je karfiol závod, ktorý nenávidí nadmerné teplo a sucho.
   

Rastliny karfiolu

Je možné pestovať karfiol od marca. Semená by sa mali umiestniť do kvalitnej pôdy, najlepšie obohatenej dusíkatým hnojivom s hĺbkou 2 cm. Keď rastliny dosiahnu 3 alebo 4 listy, odporúča sa presádzanie do zeme.

Medzi jednotlivými rastlinami by sa mal rešpektovať priestor 70 cm, aby sa umožnil správny vývoj lístia. Okrem toho sa táto rastlina obáva sucha. Polievanie karfiolu by preto malo byť pravidelné, aby mu pomohlo prekvitať.

Cieľom dodávky živín, ako je kompost z hnoja, rias alebo hnojív, bude stimulovať jeho rast.
 

Zber karfiolu

Zber sa môže vykonávať 3 mesiace po výsadbe karfiolu. Po dodržaní tohto obdobia je možné si túto zeleninu vychutnať počas celého roka. Musíte len počkať, kým bude hlava pevná a kompaktná, a potom ju odrežte blízko zeme. Jablká karfiolu uchovávajú niekoľko dní na chladnom mieste, chránené pred svetlom.
 

Choroby a parazity karfiolu

Pleseň je jednou z hlavných chorôb karfiolu. Tento nadmerný rast húb je spôsobený vlhkosťou. Aby ste zabránili rozvoju plesne, vyhnite sa zalievaniu listov a priestoru rastlín karfiolu v čo najväčšej miere, aby sa umožnilo dobré vetranie listov.

Vošky, slimáky, slimáky a húsenice sú z tejto zeleniny obzvlášť obľúbené. Použitie chemikálií na boj proti ich útokom sa však neodporúča. Tieto ošetrenia môžu skutočne ovplyvniť kvalitu a chuť karfiolu. Výsadbou citróna, šalvie a rozmarínu v blízkosti bude karfiol profitovať z ich odpudivosti proti týmto mnohým škodcom.