Informácie

Bette

BetteWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Chard (Beta vulgaris var. Cicla) je rastlina domáca v západnej Európe a v oblasti Stredozemného mora. Je súčasťou rodiny Chenopodiaceae, ako je špenát alebo repa, Táto rastlina sa pestuje všade vo Francúzsku. Oceňujeme jej veľké zelené listy a široké mäsité rebrá, ktoré môžu mať rôzne farby, od bielej po žltú až červenú. Existujú 3 odrody mangoldu: odroda listov (ako mangold, špenát mangoldu alebo zelené bobule, ktoré sa majú rezať), kartas a ozdobné odrody.

Pestovanie mangoldu

Švajčiarsky mangold sa ideálne pestuje od apríla do mája. Rastie ľahšie v pôde obohatenej o humus a zasadil sa hlboko. Táto rastlina nemá rád sucho. Preto je potrebné pravidelne uvažovať o zalievaní. Ak má kvetina prosperovať, musí byť vystavená slnku.

Úroda mangoldu

Zber sa pestuje od júla do prvých mrazov. Listy sa musia vyberať jeden po druhom s najväčšou starostlivosťou. Po vybratí by sa mal mangold skladovať v chladničke. Listy si tak zachovávajú všetky svoje príchute.

Výživové vlastnosti mangoldu

Švajčiarsky mangold je nízkokalorická zelenina: 100 g poskytuje iba 21 kcal. Vďaka vláknam, ktoré obsahuje, dostáva močopudné, dokonca preháňacie cnosti. Švajčiarsky mangold má ďalšie výhody. Je bohatá na železo, vápnik, vitamín C a B9. Obsahuje tiež beta-karotén, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami.

Kulinárske použitie mangoldu

V kuchyni je mangold obzvlášť obľúbený. Používa sa v mnohých receptoch: quiches, tortes, fraises ... Listy sa pripravujú rovnakým spôsobom ako špenát. Varia sa vo vode a potom sa nasekajú na malé kúsky. Rebrá sa môžu variť v pare, vo vriacej vode alebo zapečené. Môžu byť tiež dusené, aby dodávali nádych originality. Nájdite semená mangoldu v obchode!

Špecifikácia