Komentáre

Bielizeň

BielizeňWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ľan patrí do rodiny Linaceae, jeho botanický názov je linum usitatissimum (ľan kultivovaný). Ľadový modrý kvet, ľan sa pestuje hlavne pre semená, ale aj pre vlákna. Kultivovaný ľan, ktorý sa v Európe veľmi pestuje, je rastlina, ktorá sa v textilnom priemysle bežne používa na výrobu ľanového oblečenia, ktoré je ocenené zvláštnosťou ľanového vlákna, odolným a ľahkým.

Ľanové odrody

Existuje mnoho druhov ľanu podľa štyroch kategórií: jarný ľan (Lorea, Andrea, filea…), jarný ľanový olej (princezná, vévodkyňa, eurodor…), zimný ľan (husle) a ľanový olej zo zimnej sezóny (Aljaška, ľadová flóra, ľadovec?). Každá odroda dáva iný výnos v ľanové semená, v ľanový olej alebo ľanové vlákna.

Pestovanie ľanu: výsev, údržba, kvitnutie

Pre veľké farmy sa ľan pestuje pri intenzívnom pestovaní, ale na zdobenie záhrad a ocenenie peknej modrej farby ľanových kvetov v lete je potrebné len niekoľko tipov na siatie a kultiváciu tejto rastliny. Odroda vybraná na dekoráciu postelí je ročný ľan. Malo by byť zasiate od apríla do júna kvetom od začiatku leta do októbra. Po vyčistení budúcej hmoty ľanu všetkými jeho koreňmi, burinou alebo kameňmi bude potrebné obohatiť pôdu organickým hnojom. Ľanové semeno sa musí posypať muchou a pred zabalením ľahkým závojom zalievacej pôdy. Potom musíte zľahka zaliať vodou.

Choroby ľanu

Ľan sa nebojí konkrétnych chorôb. Na druhej strane je veľmi efektívnym spojencom bojovať proti hmyzu chrobákov iných rastlinných rastlín, ako sú zemiaky. Jednoročný ľan zasadený vedľa radu zemiakov účinne chráni rastliny pred škodlivým hmyzom.

Použitie bielizne

Posteľná bielizeň sa veľmi bežne používa vo viacerých oblastiach. Nájdeme ho ako prvý v textilnom priemysle, ktorým vyrábame ľahké a odolné oblečenie. Ľan nájdeme v potravinárskom priemysle:ľanový olej je jedlý rastlinný olej. ľanové semená sa tiež používajú pri varení a sú ocenené za svoju bohatosť omega 3. Používame tiežľanový olej čisté na výrobu paliva pre dieselové motory.

Špecifikácia