Informácie

Slnečnica

Slnečnica

S menom vypožičaným od talianskeho „girasole“, čo doslova znamená „„ ktorý sa otáča so slnkom “, je slnečnica kvetina, ktorá patrí do čeľade asteraceae, ktorú nachádzame v krajinách s horúcim a suchým podnebím. , Pochádza z Ameriky a dnes sa pestuje hlavne pre semená bohaté na olej. Z uvedených šesťdesiatich druhov sa väčšina odrôd pestuje na semená, ktoré umožňujú extrahovať olej vyvážený v mastných kyselinách. Slnečnica sa však používa aj na okrasné účely s nádhernými kvetinovými hlavami alebo dokonca ako potrava pre zvieratá.

Pestovanie slnečnice

Od polovice marca je vhodné umiestniť a slnečnicové semeno každých 10 cm až 3 metrov. Keď je slnečnica (Helianthus) mladá, rastie počas dňa veľmi rýchlo. Môže dosiahnuť výšku 4 metre a dá sa naučiť. Rastlina má rada teplé a suché podnebie a oceňuje málo úrodné, dobre odvodnené a mierne zásadité pôdy, ktoré zostávajú čerstvé.

Rast slnečnice

S výhradou heliotropismu je slnečnica obdarovaná týmto javom, ktorý vyvoláva dojem, že kvet sleduje slnečné lúče. V skutočnosti tento jav pôsobí na rast stonky, ktorá sa vyvíja podľa slnečného svitu. Slnečnica, vysadená na jar, v obyčajnej pôde, bude v srdci leta úplne prekvitať a odhaľuje „krajiny slnka“ orientované rovnakým smerom.

Starostlivosť o slnečnicu

Veľmi málo náročné na vodu vďaka svojmu koreňu schopnému nasávať vodu do hĺbky bude slnečnica schopná byť spokojná s menej ako desiatimi zavlažovaniami v roku. Úroda sa začína v polovici augusta a trvá do konca septembra, keď slnečnicové semená dozrievajú. Keď stonka vyschne a kvety ohnú hlavu, je čas žať.

Použitie slnečnice

Slnečnicové kvety prinášajú radosť do záhrady alebo do interiéru. V potrave sa používajú na výrobu semien, ktoré si cenia vtákyslnečnicový olej s určitými stravovacími vlastnosťami. Bojuje proti cukrovke a zaisťuje prísun vitamínu E.slnečnicový olej sa tiež používa v zložení margarínov a používa sa na výrobu mydiel a sviečok.

Špecifikácia