Podrobne

Gaštan

GaštanWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gaštan (Aesculus hippocastanum) patrí do rodiny hippocastanaceae a pochádza zo severu Grécka a Albánska. V 16. storočí bol rozšírený v celej Európe. gaštan meria až 30 metrov a má priemernú dĺžku života 250 rokov. S hnedou a mierne červenkastou kôrou je gaštan ľahko identifikovateľný, najmä na konci zimy, keď sa objavia jeho veľké červenohnedé púčiky.

Výsadba gaštanu

Veľmi rustikálny, prispôsobí sa všetkým druhom pôdy a vydrží teploty až - 23 ° C. Po slnečnej alebo polotieňovej expozícii gaštanový kvet robí jeho vzhľad od mája. Potom objavíme viac kvetov so štyrmi okvetnými lístkami bielej farby.

Ovocie gaštanu

O niekoľko mesiacov neskôr, od augusta do septembra, dozrievajú plody gaštanu: gaštany. Na rozdiel od gaštanu je gaštanové ovocie jedovaté a človek ho nemôže jesť. Gaštany uvedené na trh alebo na grilovaných porastoch gaštanov preto skutočne pochádzajú gaštan.

Údržba gaštanu konského

Ten, ktorý sa tiež nazýva morský gaštan, konský gaštan ... vyžaduje jednoduchú údržbu. Veľmi dobre podporuje silné prerezávanie. Je však potrebné vyhnúť sa prerezávaniu, pretože gaštan konský ho obzvlášť nepotrebuje.

Choroby a nepriatelia gaštanu konského

Gaštan, ktorý sa často vyskytuje na verejných priestranstvách alebo pozdĺž ciest, ktorý bol predtým veľmi odolný, sa na parazity stáva čoraz citlivejším. Toľko, že v niektorých mestách zmizne. Nový hmyz (objavený v roku 1985) s názvom Cameraria ohridella oslabuje strom kopaním galérií do listov. Gaštan je tiež napadnutý hubou zodpovednou za výskyt hnedých škvŕn na listoch. V mestských oblastiach je hmyz z mierky tiež nepriateľom gaštanu.

Použitie gaštanu konského

Gaštanové ovocie sa môže spolu so svojou kôrou a listami používať na farmaceutické účely ako liečba žilovej nedostatočnosti a pľúcnych chorôb.

Špecifikácia