Komentáre

Ako pestovať a pestovať okázalý?

Ako pestovať a pestovať okázalý?

Charakteristiky očarujúceho

 • typ: kvitnúci strom
 • výška: 2 až 5 m
 • Kvetinové farby: červená, žltá
 • Požadovaná expozícia: slnečno
 • Druh pôdy: dobre odvodnené
 • olistenie: vynaložené
 • sanitizer: nie
 • odroda: Delonix regia, Poinciana regia, Jacaranda mimosofolia, Caesalpinia pulcherrima, Caesalpinia gilliesii…

Pôvod a zvláštnosti okázalého

Patrí do rodiny Cesalpiniaceae,horiaci strom bol objavený na začiatku XIX. storočia na ostrove Madagaskar. Je veľmi rozšírený na Antilách a navyše sa často označuje ako „strom Antil“, aj keď to nie je jeho pôvodná oblasť. Vyskytuje sa v intertropickej zóne a pestuje sa aj pod sklom v Európe, ako aj v Severnej Amerike. Je zriedkavejšie, ale je tiež možné pestovať okúzľujúci vo vani alebo hrnci pod verandou.

Vizuálne, okázalý je veľmi impozantný strom: jeho kmeň môže dosiahnuť priemer 2 metre, jeho veľkosť v dospelosti viac ako 15 metrov. Jeho veľmi rozšírený zvyk mu navyše dáva majestátny aspekt. Jeho dlhé zelené listy (v priemere 40 cm) pripomínajú tie listy kapradiny, ktoré padajú každý rok tesne predtým, ako sa na strome objavia kvety.
Rozkvet tohto stromu je tiež veľkolepý: na začiatku leta sú vetvy okrasného stromu ozdobené zhlukami veľkých, jasne červených kvetov s dlhými tyčinkami. Radosť z očí. Ale pozor: iba kvitnúce stromy staršie ako desať rokov!

okázalé ovocie sú tobolky, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku 60 cm; obsahujú farebné semená dlhé 2 cm. Tieto sa môžu zbierať na jeseň na siatie v máji nasledujúceho roku.
 

Použitie okázalého

Okrem nádherného stromu s určitými okrasnými vlastnosťami sa očarujúci prostriedok používa aj na:

 • Jeho kvety, z ktorých možno extrahovať med.
 • Jeho kmeň sa v niektorých krajinách používa na výrobu kanoe.
 • Jeho korene a kôra majú liečivé vlastnosti.
 • Semená, ktoré sa dajú použiť v potravinárskom priemysle.
 • Jeho živica, ktorá sa dá použiť ako lepidlo.

Výsadba očarujúceho


Ak chcete využiť fascinujúce estetické kvality, vedzte, že absolútne potrebuje miesto na slnku, chránené pred príliš silným vetrom a skôr izolované. Pretože je to strom, ktorý sa ukladá a má veľmi rozšírený koreňový systém, je lepšie vyhnúť sa výsadbe hneď vedľa vášho domu alebo na okraji majetku!

Pre rozmach potrebuje okúzľujúci pôda dobre odvodnenú pôdu, ak je to možné, skôr suchú a pieskovú. Všeobecne platí, že tento okrasný strom uprednostňuje suché podnebie v zime a vlhké v lete: preto by nemal byť vysadený vo všetkých zemepisných šírkach!
 

Okouzlujúca kultúra

Určite je možné zasiať očarujúce semená, ale na tento účel je potrebné dodržať mnoho krokov. Najskôr nakrájajte semená, umiestnite ich do vody a nechajte nasiaknuť dva až tri dni. Potom sa vysejú asi tri centimetre hlboko do hrnca, ktorého pôda je chladná a vlhká. Budete tiež musieť byť trpezliví, pretože klíčenie môže tiež vyžadovať čas.

Okouzlujúca údržba

V lete by malo byť zalievanie bohaté, aj keď korene by sa nemali kúpať vo vode (teda záujem o dobre odvodnenú pôdu). V zime je naopak vhodné udržiavať ho v suchu alebo, ak je vonku, chrániť ho pred mrazom. Ideálne je vystaviť ho teplote vyššej ako desať stupňov. Pamätajte, že tento strom potrebuje veľa svetla, preto sa dôrazne odporúča priame vystavenie slnku.

Orezávanie v zime nie je potrebné, s výnimkou najcitlivejších vzoriek. Korene stromu sú extrémne vyvinuté, je lepšie umiestniť ho ďalej od iných rastlín, pretože by to mohlo brániť ich rozvoju.
 

Choroby a škodcovia horenia

Pri pestovaní v skleníku môžu plamene napadnúť červené pavúky alebo molice: pravidelne listujte teplú vodu tak, aby boli preč.