Informácie

Ako pestovať a udržiavať fikus?

Ako pestovať a udržiavať fikus?

Charakteristiky fikusu

 • typ: okrasná rastlina
 • výška: do 5 m
 • Farba kvetov: biela
 • Názov ovocia: Aken
 • Požadovaná expozícia: čiastočne zatienené
 • Druh pôdy: dobre odvodnený, svieži, humický
 • zeleň: vytrvalý
 • údržba: potreba mierneho svetla, ľahko udržiavateľná
 • Poloha: kancelária, vchod
 • sanitizer: nie
 • Choroby a škodcovia: molica
 • odrody:Benjamina, Elastica, Retusa, Alii, Diversifolia

Pôvod a charakteristika fíkusu

Známe vo francúzštine pod jeho botanickým názvom, fikus (z latinského „ficus“, čo znamená „figový strom“), združuje 1 000 rôznych druhov. Sú to liány, kríky alebo stromy. Ich pôvod je tropický, pretože jeho pôvod je v Afrike, Ázii a Tichomorí. Ficus je preto v našich regiónoch izbovou rastlinou.

Jej kultúra kvetov znižuje jeho prirodzené rozmery. Z tohto dôvodu nie všetky fíkusové stromy dávajú kvety a ovocie.

rozmanitosť fikusu je dôležitý: približne dvadsať prispôsobených na vnútorné pestovanie. Plačící fík (ficus benjamina) má pružné vetvy, ktoré padajú ako vŕby. Guma (ficus elastica) možno rozoznať podľa jeho veľkých lakovaných listov. Malajský banyan (ficus retusa) má kmeň tvorený niekoľkými vetvami, ktoré sa stávajú koreňmi v zemi.

Miazza niektorých druhov je toxická.Ficus elasticaje známy svojimi depolitujúcimi vlastnosťami, pretože absorbuje formaldehyd, ktorý sa nachádza najmä v aglomerovaných materiáloch, lepidle alebo lakoch, ktoré pokrývajú náš nábytok. Ficus benjamina absorbuje tiež amoniak obsiahnutý v určitých čistiacich prostriedkoch, ako aj xylén, ktorý sa nachádza v náterových farbách a lakoch.

Ficus plantáž

Je potrebné prispôsobiť zmes organických materiálov podľa druh ficus že ideme zasadiť.

 • Pre listnaté listy: zmiešajte 1/3 sterilizovanej vláknitej zeminy, 1/3 rašeliny alebo listovej pôdy a 1/3 hrubého alebo perlitového piesku.
 • Pre fikus s menšími listami: zmiešajte 1/3 hrubej rašeliny, 1/3 stredného vermikulitu a 1/3 hrubého piesku.

Fikus je rastlina, ktorá podľa zvoleného druhu potrebuje svetlo, slnko, ale niekedy musí byť v určitej tme.

Výsadba fikusu sa zvyčajne uskutočňuje na jar. Má rada, že je stiesnený v kvetináči. Vyberte si hrnce s malým priemerom medzi 10 a 30 cm, a to aj pre najväčšie odrody.

Údržba fikusu

Nové predmety sa získavajú vrstvením. Položíme vetvu do črepníka a ponecháme ju čiastočne pochovanú kravatou. Po mesiaci sa korene vyvíjajú na úrovni zakopanej časti. Po 2 mesiacoch sa objaví vetva listov. Potom môžeme odrezať vetvu, aby sa nový závod stal autonómnym.

Musí sa repotovať fikus každé dva roky. Táto operácia sa uskutočňuje na jar. Odrežte poškodené korene a rozdrvte koreňovú guľu, aby sa rastlina okysličila. Potom ho vložte do väčšieho hrnca. Medzery sú vyplnené ornicou. V tom istom období sa stromy fíkusu orežú, aby im dali tvar kužeľa alebo pyramídy.

Fikusové choroby a škodcovia

Je potrebné dohliadať tvoj fikus, ktoré sú viac-menej krehké v závislosti od druhu.

Červené pavúky sú časté, keď je atmosféra horúca a suchá. Tkajú látky pod listy fikusu, ktoré potom zožltnú. Aby ste to napravili, zalejte rastlinu a zvýšte vlhkosť v miestnosti.

Múčniky zanechávajú na stonkách biele bavlnené škvrny. Ak ich chcete odstrániť, jednoducho namočte bavlnenú guľu denaturovaným alkoholom alebo pivom.

Ak listy fikusu zožltnú, je to kvôli preplneniu. Nechajte pôdu dobre vyschnúť medzi dvoma zavlažovaniami a uistite sa, že odtok je efektívny. Na listoch sa objavujú hnedé škvrny? Je to kvôli nadmernému množstvu slnečného žiarenia, ktoré spáli lístie. Ak váš fikus stráca listy, je to preto, že miesto, na ktoré nie je vhodné (vystavenie, teplota atď.)