Krátko

Ako pestovať a pestovať črepníkové citróny?

Ako pestovať a pestovať črepníkové citróny?

Vlastnosti citrónového stromu

  • typ: ovocný strom
  • výška: 2 až 5 m, 5 až 10 m
  • Kvetinové farby: biela, rosa
  • Názov ovocia: citrón
  • Požadovaná expozícia: slnečno
  • Druh pôdy: dobre odvodnené
  • olistenie: perzistentné
  • sanitizer: nie
  • choroby: vošky, tristeza
  • odroda: Citrónový strom Menton, citrónový strom Ota, citrusový limon…

Pôvod a zvláštnosti citrónovníka

citrónalebo citrusový limón v latinčine je strom alebo krík z čeľade rutaceae. Citrónový strom je zaradený medzi citrusové stromy, Citroník pôvodne pochádza z tropických oblastí, v ktorých sú vysoké zrážky, rád žije v pôde vždy čerstvej a dobre odvodnenej.

Z vizuálneho hľadiska má citrónový strom viac alebo menej nepravidelný a huňatý zvyk a vyznačuje sa veľmi lesklým vždyzeleným stromom s ľahšími listami, dlhšími a širšími ako listy pomarančovníka. Počas kvitnutia je citrón pokrytý veľmi voňavými bielymi alebo ružovými kvetmi, z ktorých iba 1% ťažko dá ovocie ... slávne citróny, podlhovasté plody zelenej farby, keď sú mladé, potom žlté pri zrelosti, ktorých veľkosť môže byť kolísať medzi 8 a 20 cm.

Ak je citrón ovocie prítomné na stánkoch po celý rok, nie je to náhoda, pretože citrón má ovocie niekoľkokrát ročne.

rastúci črepníkový citrón je veľmi častá u jednotlivcov (sú to práve tie citrusové plody, ktoré sú najúspešnejšie), ktorí obzvlášť oceňujú odrodu Citrus limon "Meyer", veľmi rustikálnu.
 

Výsadba a pestovanie citrónovníkov


Aj keď citrón vyžaduje veľa slnka, jeho pestovanie je pomerne ľahké. Citrón v kvetináči rastie veľmi dobre v interiéri, je však potrebné sa postarať o dobré zalievanie, pretože rastlina potrebuje vodu, len čo bude pôda suchá. Aby optimálne prekvital, je lepšie vyhnúť sa blízkosti zdrojov tepla, ako je napríklad radiátor.

Kvôli ľahkej kultivácii sadte citrónové stromy na jar, keď sa už nemusíte obávať mrazov. Na juhu Francúzska je možné citrónový strom zasadiť do zeme za predpokladu, že si vyberiete miesto na slnku, chránené pred príliš silným vetrom, prievanom a samozrejme pred chladom! Pokiaľ ide o pôdu, citrónový strom uprednostňuje bohatú, piesočnatú, vzdušnú a predovšetkým dobre odvodnenú pôdu: v prípade stojatej vody v pôde nie je pravdepodobné, že by strom priniesol ovocie.

V iných regiónoch je vhodné vrátiť črepníkové citróny v zime, pretože tento ovocný strom sa bojí mrazu.
 

Prerezávanie, starostlivosť o citrónovník a zber citrónov

Z hľadiska veľkosti by sa mal citrónový strom rezať asi mesiac po každom novom výhonku, aby sa dosiahlo dobré ovocie. Ich dĺžka by sa mala znížiť prerezaním na list asi na 20 cm. Trvá to asi 5 veľkostí ročne.

zber citrónov sa koná, keď dosiahnu zrelosť. Ak vyjdú ľahko, znamená to, že sú veľmi zrelí.
 

Choroby citrónovníka a škodcovia

Rovnako ako mnoho citrusových stromov, aj citróny sa bojí múčnatiek. Kvapalný roztok, ktorý sa pridáva do zavlažovacej vody, pomáha pri kontrole týchto malých škodcov, ktorí môžu ovocný strom zničiť, ak sa nespracováva.

Vošky sú tiež hmyzími škodcami citrónovníkov a monilióza spôsobuje, že na konáre hnijú citróny. Našťastie existuje veľa hnojív a roztokov na prevenciu týchto chorôb a odpudzuje tieto invázne druhy hmyzu, ktoré by mohli ovplyvniť citrónový strom.