Krátko

Čerešňa

Čerešňa

Čerešňa alebo latinsky cerézium sa tiež nazýva botanicky cerasus. Čerešňa je ovocný strom rodu prunus a patrí do čeľade rosaceae. Môže to byť ovocný strom, jedná sa o veľmi rozšírený druh v našich záhradách a zeleninových záhradách, ale aj okrasný strom ocenený svojimi kvetmi. Príkladom sú odrody z Ázie. Čerešňa sa pestuje v Európe a Malej Ázii, ale aj v Číne od staroveku. Botanický výskum naznačuje, že severovýchodná Ázia je krajinou pôvodu.

Rôzne druhy čerešní

Čerešňa patrí do rodiny broskýň, jabĺk, marhúľ a sliviek. Je to jeden z najbežnejších stromov s viac ako 400 druhmi, napríklad trpaslík čerešňa, burlat cherry alebo čerešňa bigarreau. Jeho neskoré kvitnutie je vynikajúce japonská čerešňa svedčiť o tom. Jeho listy sú tuhé a na hornej strane lesklé, kôra je čierna a hladká. Biele kvety sa zhromažďujú v zhlukoch. Existuje asi 250 odrôd čerešní, z ktorých najznámejšie sú čerešne morské, burlat čerešne a čerešne bigarreau.

Výsadba, pestovanie a starostlivosť o čerešne

Aby ste mohli dobre zakoreniť, je najlepšie zasadiť čerešňu v septembri, októbri alebo marci. Čerešňa netoleruje ťažké prerezávanie, preto sa odporúča pravidelne ju prerezávať, aby sa zabránilo chorobám a zbavila sa jej mŕtvych alebo oslabených vetiev. Ak zasadíte iba jeden strom, je nevyhnutná voľba samonosnej odrody, napríklad bigarreau, aby vám ponúkla šťavnaté a sladké čerešne. Ak zasadíte niekoľko čerešní, odporúča sa ich zmiešať. Ak sa jedna z jej vetiev zlomí, bolo by nevyhnutné na ranu aplikovať liečivý tmel. Ak ste vysadili svoj strom opatrne, nedá vám veľa práce, pretože sa prispôsobí všetkým ročným obdobiam a nevyžaduje špeciálne zavlažovanie. Okrem toho získate krásne ovocie plné vitamínu C. Všimnite si, že životnosť čerešní je 50 až 100 rokov.

Zber čerešní a višní

Od apríla začína čerešňa vytvárať kvety, ktoré sa potom premenia na čerešne. Zrenie sa uskutočňuje o niekoľko mesiacov, ovocie je zelené a potom červené, potom sa čerešňa stáva v prípade niektorých odrôd takmer čierna, ako je napríklad burská čerešňa. Zber sa uskutočňuje od mája do júla v závislosti od odrôd čerešní.

Cherry Cherry

Čerešňa je robustný strom, ale obáva sa určitých chorôb alebo škodcov, ako sú vošky. V prípade útoku čerešňa vidí, že jej listy sú zakrpatené, zafarbené, pľuzgiere. Čerešňa sa tiež obáva cochineal, moniliózy a čerešňovej muchy.

Objavte radu doktora Plantesa, ktorý sa stará o čerešňu, ktorej listy sú zakrpatené, zafarbené a pľuzgiere

video id = "0" / Nájdite čerešne v obchode! Referenčné číslo: Čerešňa na zabránenie určitým typom rakoviny na ostrove Passeport Santé.

Špecifikácia