Informácie

Ako pestovať a pestovať čučoriedky?

Ako pestovať a pestovať čučoriedky?

Vlastnosti čučoriedok

  • typ: kvetina a kvitnúca rastlina
  • výška: do 1,50 m
  • Farba kvetov: biela, ružová, fialová, modrá
  • Požadovaná expozícia: slnečno
  • Druh pôdy: normálne
  • sanitizer: nie
  • odroda : Centaurea jacea, Centaurea montana, Centaurea atropurpurea

Pôvod a charakteristika čučoriedok

čučoriedkyalebo stonožka obyčajná patrí do čeľade asteraceae, ktorá má takmer 450 druhov. Je domorodý pre Európu a vyznačuje sa dlhými stonkami so zúženými listami s nádhernými dvojitými kvetmi, najčastejšie purpurovo modrej farby. Existujú niektoré odrody s ružovými, fialovými alebo bielymi kvetmi.

Nazýva sa tiež stonožka obyčajná nevädza, pretože prirodzene rastie v obilných poliach, úhoroch a úhoroch.

V jazyku kvetín sú čučoriedky synonymom jemnosti, vernosti a plachosti. Chrpa je tiež francúzskym symbolom: Chrpa Francúzska je textilný kvet vytvorený na počesť bojovníkom a obetiam prvej svetovej vojny.

Plantácia čučoriedok

čučoriedky je ľahko žijúca rastlina, ktorá oceňuje všetky pôdy, aj tie najchudobnejšie, za predpokladu, že je umiestnená na slnečnom mieste.

Ocenený za svoj vidiecky aspekt, čučoriedka má najkrajší účinok na lôžkach a kvetinových záhonoch.

Výsadba sa môže uskutočniť priamo na zemi skoro na jar, ak chcete, aby sa vaše čučoriedky kvitli v lete. Uskutočňuje sa v piatich etapách: poškriabaním pôdy pomocou hrable, aby sa povrch dobre pripravil, aranžujte semená, znova zhrabnite, aby ste ich trochu pochovali, zabalte ich a vodu. Po vzídení je výhodné vysadiť výsadbu, pričom je potrebné rešpektovať medzeru asi 30 cm medzi dvoma nohami. Čučoriedky sa môžu vysádzať aj ako pestovateľ.

Po výsadbe môžete mulčovať nohy mladých rastlín, aby sa pôda ochladila.

Vytrvalé odrody čučoriedok môže byť vysadený na jar alebo na jeseň, mimo mrazových období.

Starostlivosť o čučoriedky

čučoriedky prirodzene sa reprodukuje z roka na rok a vyžaduje malú údržbu. Polievanie nie je potrebné každý deň. Nezabudnite však odstrániť zvädnuté kvety a burinu, ako sa objavia.

Ak ste vysadili veľké čučoriedky, najlepšie je priviazať ich k hranici, aby sa zabránilo zlomeniu stoniek.

Existuje však niekoľko tipov, ako postupovať, ak sú čučoriedky v kvetináčoch. Počas letnej sezóny je potrebné pravidelné zavlažovanie. Ak je kôš príliš vlhký, vyhnite sa plesniam. Nie je potrebná žiadna dodávka hnojiva, pretože kvitnutie by bolo potom menej hojné.

Nakoniec každé 3-4 roky môžete rozdeliť chumáčiky čučoriedok, aby ste oživili trvalé odrody.

Použitie čučoriedkových kvetov

Po orezaní čučoriedkové kvety vám umožní skladať celkom čerstvé alebo sušené kytice. Čučoriedkový kvet je tiež jedlý a dá sa jesť ako šalát alebo ho použiť na prípravu dezertov. Čučoriedky sa často používajú na ochutenie čierneho čaju. V Kanade sa používa najmä na výrobu palaciniek.

čučoriedkový kvet nachádza uplatnenie aj v kozmetike a medicíne. Odvar môže skutočne zmierniť konjunktivitídu a podráždenie kože, očí a slizníc.

Choroby a škodcovia čučoriedok

Jednou z hlavných chorôb čučoriedok je múčnatka. Na listoch sa objavuje na začiatku leta, najmä ak je zavlažovanie príliš dôležité. Aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli, odporúča sa zasadiť čučoriedky do suchej, dobre odvodnenej pôdy.

Ak sú vaše čučoriedky postihnuté, je potrebné odrezať rastlinu napadnutú múčnatkou. Ak to nestačí, nastriekajte síru na postihnuté rastliny.

Ako prevenciu používajte zmes Bordeaux, aby ste predišli akémukoľvek riziku šírenia choroby vo vašej záhrade.