Informácie

Hniloba

Hniloba

Hniloba je kryptogamická choroba drevín, vyznačujúca sa podzemným útokom parazitickej huby, ktorá zúri v koreňoch. Tieto postupne hnijú, čo nakoniec spôsobí smrť stromu alebo kríka. Termín „hniloba“ pochádza z provensálskeho slova „poiridier“, čo znamená hniloba. Jedným z hlavných činiteľov koreňovej hniloby je extrémne bežná huba v rodine basidiomycet (vynikajúce huby), medovo sfarbená pancierovka, ktorú myológovia dobre poznajú.

Rozpoznať rot

Koreňová hniloba sa prejavuje najprv spomalením vegetácie stromu, postupným odlesňovaním listov a vetvičiek, atrofickými listami, ktoré predčasne žltnú, skrátenými vetvičkami ... neskôr hlavné vetvy vyschnú a nakoniec strom odumrie. Diagnóza je potvrdená pozorovaním koreňov, ktoré majú viac alebo menej pokročilé stavy rozkladu. Odlupovanie kôry v spodnej časti kmeňa, ktoré odhaľuje husté plstenie bieleho mycélia vo forme palmových listov alebo plakov so silnou huby, predstavuje ďalšie ukazovatele prítomnosti patogénneho agens. Na rozložených koreňoch av pôde, ktorá ich obklopuje, nájdeme tiež povrázky mycélia, hnedé na povrchu, biele na vnútornej strane, ktoré sme nazvali odnože. Na jeseň sa objaví „vynikajúca“ huba Armillaria (dva hlavné druhy mellea a obscura), ktorá vytvára zhluky na úpätí stromov, ktoré parazituje. Armilériu medu rozoznávame podľa klobúka (do 15 centimetrov), žltkastej farby, ktorá je prerušovaná nahnedlými šupinami a nohou alebo prúžkom (15 centimetrov), ktoré nesú jasne viditeľný prsteň.

Koreňová hniloba

Huba sa šíri z výtrusov, z ktorých sa stáva mycélium a potom postupne podzemný podzemok. Keď sa huba usadí v koreňoch alebo na úrovni goliera, zabíja živé bunky kôry a vonkajšie vrstvy, a tak zabraňuje koreňom vťahovať vodu a výživné prvky potrebné na jej vývoj. Vo všeobecnosti napáda skôr oslabený strom. V opačnom prípade je huba iba saprofytická, to znamená, že sa živí odumretými úlomkami rastlín. Teraz vieme, že huby ascomycete z rodu Rosellinia sa rovnako ako Armillaria podieľajú na vývoji hniloby koreňov.

Liečebné a preventívne opatrenia

Ak koreňová hniloba spôsobila smrť stromu, musí sa odstrániť, vykoreniť a spáliť. Ak je subjekt príliš veľký, je potrebné devitalizovať kmeň a hlavné korene na mieste pomocou produktu, ako je chlorečnan sodný. Nasledujúca jar môže byť ľahko vypálená. Hlavným účinkom proti hnilobe koreňov je odstránenie huby pri jej zdroji. Je to preventívne opatrenie proti objaveniu sa nových prípadov. Mali by ste tiež vedieť, že dekontaminácia pôdy je veľmi ťažká, pretože huba rastie hlboko (viac ako 10 cm). Na tomto mieste nebude možné výsadbu na niekoľko rokov, pokiaľ nebude pôda úplne obnovená. Liečebná kontrola je takmer nemožná, s výnimkou snáď na samom začiatku pôsobenia parazita odstránením kontaminovaných koreňov a aktiváciou rastu stromu hnojivom. Stručne povedané, je zrejmé, že čistenie pôdy sa musí uskutočniť dlho pred novou výsadbou. Zdá sa tiež veľmi dôležité vyhnúť sa situáciám súvisiacim s nadmernou vlhkosťou miernym zalievaním a niekedy nevyhnutným odtokom. V záujme zachovania intenzívnych predmetov je potrebné primerane a pravidelne meniť najmä ovocné stromy. Napokon, počas poľnohospodárskej práce, obmedzte manévre, ktoré môžu poškodiť goliere alebo korene stromov. Hniloba, ktorá sa v Quebecu nazýva aj "root root", je nepriateľom spoločným pre mnoho stromov. Obzvlášť sa obávajú ovocné plodiny, ako sú napríklad figa, moruša, oliva, jablko, orech ..., ale aj vinič. Patria sem aj lesné druhy, najmä duby, ako aj niektoré okrasné rastliny, orgovány, cyprusy, zimostráz ... Od C. Schutz Croué