Krátko

Ramularia

Ramularia

Ramulariasis je kryptogamická choroba spôsobená parazitom rodu Ramularia, patriace do skupiny takzvaných nedokonalých húb (Deuteromycetes) a rovnakej rodiny ako múčnatka, botrytis a monilia (Moniliaceae). Toto ochorenie ovplyvňuje okrem iného dobrý počet rastlinných plodín: artičoky, kardóny, hrušky (mangold), špenát ... Pred niekoľkými rokmi sa objavila na obilninách, ako je jačmeň. To je tiež nájdené v petrklíčov a nakoniec na veľmi rozmanitých rastlinách, dokonca aj divoké, ako je Rumex. Je to však predovšetkým prítomnosť Ramularia beticola v cukrovej repe, čo odhaľuje jej škodlivý účinok, pretože spôsobuje zreteľný pokles výnosu a obsahu cukru v plodinách.

Opis ramulariasis

Ramularióza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje najmä v severnej polovici Francúzska. Prejavuje sa na konci rastového cyklu rastliny na starších listoch objavením sa nekrotických škvŕn niekoľkých milimetrov, viac-menej uhlových, svetlo hnedej farby. Vývoj sporulácie postupne vyčistí stred lézií s belavými škvrnami, viac-menej reliéfmi, zreteľne viditeľnými na limbuse. Škvrny sa môžu spojiť a spôsobiť vyschnutie listov, čo má za následok ich nespotrebovanie v prípade zeleniny alebo zmeny koreňového systému a obsahu cukru (ktorý môže klesnúť o 10%). repa.

Biológia Ramularia

Huba s najväčšou pravdepodobnosťou prežije v troskách kontaminovaných rastlín a v pôde vo forme pseudosklerotie najmenej dva roky. V lete, vo vlhkom počasí, spóry klíčia a vyvíjajú sa na myceliálne vlákna, ktoré vstupujú do rastliny cez stomatu, mikroskopické otvory epidermy listov. Prvé škvrny sa objavia asi po dvoch týždňoch. Podmienky pre chladnú teplotu (17 ° C) a vysokú vlhkosť sú priaznivé pre vývoj ochorenia. Jeho šírenie zvýrazňuje vietor a dážď.

Prevencia a kontrola ramularií

Z dôvodu dlhodobého pretrvávania parazita v pôde je skutočnou prevenciou kultivácia v zdravej pôde bez stôp plesní a dlhodobé striedanie kultúr. Mali by ste si tiež zvoliť odrody, o ktorých je známe, že sú menej náchylné na túto chorobu. Nakoniec je možné ako preventívne opatrenie postrekovať zmes Bordeaux meďou, rovnako ako pri všetkých kryptogamických chorobách. Ak sa ochorenie vyvíja napriek všetkému a je si vedomé, že je ťažké ho odlíšiť od iného fungálneho ochorenia, Sigatoka, ktoré je okrem iného dobre prítomné v repe, je vhodné liečiť polyvalentným fungicídom alebo čo najrýchlejšie dodržiavali odporúčania regionálnych bulletinov vydaných poľnohospodárskymi organizáciami pre plodiny na ornej pôde. Autor: C. Schutz Croué