Články

Lampa Gras, nadčasová ikona

Lampa Gras, nadčasová ikona

Jeho kovové krivky už sprevádzali niekoľko generácií umelcov, architektov, priemyselníkov alebo anonymných. Lampa Gras, skutočná inštitúcia vo svete kancelárskeho osvetlenia, ale aj domova, ignoruje módu a zostáva modernejšia ako kedykoľvek predtým. Je praktický aj estetický a teraz je k dispozícii ako nástenné svietidlo, stojacie svietidlo, závesné svietidlo a stolová lampa. Príbeh tejto malej železnej dámy, ktorá nás nikdy neprestane zvádzať…

Nápad ... jasný

V roku 1921 vytvoril mladý inžinier Bernard-Albin Gras sériu rovnomenných žiaroviek určených na použitie v priemyselných a projekčných kanceláriách. Vďaka variabilnej geometrii a ľahko prispôsobiteľnej podľa individuálnych potrieb sú žiarovky Gras schopné osvetľovať čo najefektívnejšie obrábacie stroje, rysovacie dosky, kancelárie, laboratóriá a dokonca aj operačné sály parník Ile-de-France. Ravel kúpil patent v roku 1927. Medzitým sa mu darilo úspech: lampa Gras skutočne zvádza svoju ergonómiu a jednoduchosť svojej mechaniky - ani skrutky, ani zváranie - čo jej dodáva robustnosť. stopercentné. Je však na Le Corbusierovi, aby mu dal zvláštnu auru, keď v jeho vlastných slovách videl „nástrojový objekt“, redukovaný na svoju čistú funkčnosť. Francúzsky architekt používa žiarovky Gras vo svojom dome ako vo svojej agentúre. Nasledovali ho Robert Mallet-Stevens, Eileen Gray, Michel Roux-Spitz, Sonia Delaunay, Georges Braque a mnoho ďalších avantgardných postáv, čím sa stala legendou.

Dizajn a minimalizmus

Historická a významná tvorba v histórii predvojnového francúzskeho dizajnu sa žiarovka Gras vyrábala viac ako pol storočia bez väčších úprav, čo je pre tento druh výroby mimoriadne zriedkavý jav. Po niekoľkých desaťročiach zabudnutia teraz nájde druhú reputáciu u mladej generácie architektov, dekoratérov a zberateľov, fascinovaných týmto objektom nadčasovým dizajnom. Lampy Gras sú k dispozícii v niekoľkých verziách (nástenné svietidlá, stolové svietidlá, bodové svetlá, stojacie svietidlá atď.), Namiesto mien majú špecifickosť číselných označení. Zariadenie „207“ je teda vybavené podstavcom s dreveným podstavcom, ktorý ho pôvodne určoval pre chémiu. Katalóg žiaroviek Gras je teraz vydávaný veľmi mladou francúzskou značkou DCW a obsahuje 43 odkazov. Nástenné svietidlo je najpredávanejším a najdôležitejším produktom v kolekcii značky: s radom 12 modelov je jedným z najdôležitejších a najoriginálnejších na trhu s osvetlením.