Články

Obnoviť obloženie

Obnoviť obloženie

Obloženie je drevené obloženie stien, ktoré dodáva miestnosti teplý vzhľad. Je to tiež náter, ktorý vyžaduje malú údržbu. Na renováciu obloženia existujú rôzne riešenia (lak, farba, škvrna, olej alebo vosk). Bez ohľadu na to, aké riešenie sa rozhodnete pre renováciu obloženia, musíte najprv pripraviť povrch.

Pripravte obloženie na renováciu

Možné sú dva scenáre: buď obloženie je surové, v takomto prípade ho stačí len veľmi jemne pieskovať a až potom ho oprášiť. Obloženie je buď natreté, zafarbené, nalakované alebo voskované. V jednom z týchto prípadov aplikujte odstraňovač farieb alebo lakov alebo tvorcu rozhodnutí, ak je obloženie voskované. Aby ste dosiahli dobrý výsledok, je dôležité riadiť sa pokynmi výrobcu. Akonáhle je povrch holý, musíte najprv brúsiť hrubým papierom na zrno, potom stredne zrnitým a dokončiť jemným zrnom. Pred prechodom do druhej etapy obnovy nezabudnite na prach.

Naneste povrchovú úpravu na obklady, ktoré sa majú renovovať

Obloženie môžete renovovať jeho natieraním, nanesením laku, vosku alebo škvrny. Ak sa rozhodnete maľovať, naneste najprv na drevo podkladovú vrstvu a potom farbu podľa vašich predstáv. Ak sa rozhodnete renovovať obloženie lakom, uistite sa, že ste naniesli dva nátery laku (alebo dokonca tri). Prvú tenkú vrstvu naneste štetcom, nechajte uschnúť a jemne obrúste jemne zrnitým papierom. Prach, naneste druhú vrstvu a nechajte uschnúť. Ak chcete obloženie renovovať voskovaním, vosk nanášajte voskom pomocou kefy alebo handry, ktorá po sebe nezanecháva vlákna, a nechajte uschnúť. Vosk má výhodu v tónovaní a vyživovaní dreva.