Články

Postaviť bioklimatický dom

Postaviť bioklimatický dom

Vlastniť dom je dobré; lepšie je mať taký, ktorý nepoškodzuje životné prostredie. Najmä ak vám váš domov umožňuje ušetriť peniaze. Ak ste pripojení k ekológii a svojim úsporám, vaše riešenie: bioklimatický dom.

Čo je to bioklimatický dom?

Bioklimatická architektúra spočíva v tom, aby sa čo najviac využilo prostredie, pozemok na stavbe domu s čo najprirodzenejšou architektúrou. To znamená, že sa využívajú energie zeme (slnečné, veterné atď.). Príklad: chcete sa chrániť pred vetrom? Namiesto toho, aby ste stavali betónovú stenu, zvážte výsadbu ihličnanov, ak ste na severe, alebo na tvrdých lesoch na juhu, aby ste znížili vietor.

Bioklimatický dom: zachytáva energiu

Prvou energiou je slnko. V zime dostáva slnečné svetlo iba južná fasáda budovy na severnej pologuli. Preto musia byť na týchto južných fasádach inštalované veľké otvory. Ak sa rozhodnete pre solárne panely, mali by byť orientované smerom na juh. Vo veterných oblastiach môžete nahradiť solárne panely veternou turbínou.

Bioklimatický dom: šetrenie a rozptyľovanie energie

Difúzia tepla najskôr prechádza farbami! Zvážte natretie vašich drevených podláh (vynikajúca izolácia) tmavou (čiernou alebo modrou), aby ste zachytili teplo. Naopak, uprednostňujte svetlé farby stropov, aby sa teplo najlepšie distribuovalo.