Komentáre

Udržujte sisal

Udržujte sisal

Prírodná vláknina a skôr estetický sisal stále vyžadujú určitú údržbu. Musia sa prijať určité preventívne opatrenia, aby sa zabránilo poškodeniu podlahovej krytiny.

Sisal nepodporuje vodu

Bez ohľadu na to, aký špinavý je váš sisálny povlak, je absolútne nemysliteľné nanášať vodu na vlákna. Na obídenie tejto požiadavky existujú iné techniky. Najskôr je možné nájsť a aplikovať práškové výrobky, napríklad Terre de Sommières, ktoré sa môžu prípadne nahradiť múkou alebo mastencom. Pre tento druh vlákien sú k dispozícii aj suché šampóny. Ak náhodou padla voda na sisal, napríklad z pohára, ktoré sa vylialo, je nevyhnutné utrieť čo najhlbšie. Pri suchej špongii alebo papierovej utierke je zásadné odstraňovať najväčšie množstvo kvapaliny medzi vrkôčikmi. Potom pomocou sušiča na vlasy je vhodné zahriať sisal, aby sa povrch vysušil. Pre túto poslednú akciu je vhodné usušiť z okraja koberca do stredu. Na druhej strane, ak sa na povlaku objaví škvrna, okrem práškových výrobkov sa môže položiť aj čistá handrička a potom sa zahrejú železom.

Udržujte sisal: dajte si pozor na prach

Okrem vody je prach druhou hrozbou pre sisalový náter. Aby sa zabránilo tomu, že sa vlákna stanú utrpením alergikov, je dôležité pravidelne vysávať sisal a vetrať miestnosť, v ktorej sa nachádza. Je vhodné mať vysávač dostatočne silný, aby prešiel medzi vláknami, niekedy veľmi tesný. Z času na čas je možné pomocou špeciálneho produktu vykonať kompletný šampón.