Podrobne

Príbeh záhradného škriatka

Príbeh záhradného škriatka

Príbeh záhradného škriatka, fáza # 1

Nie, príbeh záhradný trpaslík nezačína príbehmi Grimma, ešte menej predstavivosťou Walta Disneyho. Pôvodne neboli vôbec príbuzní siedmim trpaslíkom snehobielej, hoci mnohí z nich sú teraz ako dve kvapky vody.

Začnime od začiatku: o 15e storočia, keď sa začína renesancia, pracovníci Kappadokie ťažia drahé kovy z tureckých baní. Podľa legendy sa potom pracovníci chránili pred sutinami pomocou červených čiapok zdobených slamou, ktoré boli spojené s oblečením svetlých farieb, aby zostali viditeľné v temnote baní.

Prevádzkovatelia baní, ktorí sa obávajú o blaho svojich zamestnancov - alebo skôr o ich produktivitu - by dômyselne navrhli drevené sošky na ich obraz, mali ich chrániť pred nebezpečenstvami, ktorým sú vystavení. Stručne povedané, magické amulety.

Príbeh záhradného škriatka, fáza # 2

Sošky zmizli, ale našťastie pre nás (alebo nie) rakúsky sochár vyhotovil mramorové kópie z roku 1690. Tieto sú stále viditeľné na zámku Mirabell v rakúskom Salzburgu a tvoria najstaršie známe záhradné škriatkovia, Ďakujem Johann Bernhard Fischer von Erlach (alebo nie).

Odtiaľ sa množia sošky, ktoré sa ešte nenazývajú záhradnými škriatkami. Z Rakúska prichádzajú do Švajčiarska, kde zdobia elegantné záhrady, potom do Nemecka, kde sa začína prvá priemyselná výroba trpaslíkov červeného.

Veľká Británia vstupuje do tanca v 19. storočíe s radom nemeckých terakotových záhradných škriatkov, ktorí sa vrátili z cesty ... Sir Charles Isham, dôstojný majiteľ a britský záhradník, sa môže pochváliť tým, že si ho udržal príbeh záhradného škriatka na ďalšie storočia. A nesmejte sa, zo džentlmenskej zbierky je len jeden pozostalý, ktorý sa teraz odhaduje na viac ako milión eur.

Príbeh záhradného škriatka, fáza # 3

Príbeh záhradného škriatka sa po predstavení vo svojich prvých záhradách stane módnym fenoménom. Podobne ako väčšina režimov vstúpili do systému populárna kultúra, čo len posilnilo ich postavenie hviezd. Ospravedlňte ma trochu, ale Goethe o tom hovoril, bratia Grimmov ich odovzdali potomkom, Disney ich animoval. Mali svoje knihy, svoje komiksy, svoje piesne, pochádzali zo všetkých karikatúr, drepovali v televíznom seriáli ... Nie je to tak dávno, s čím sme sa stretli ako vyšetrovatelia Sherlock Gnomes alebo ako milenec v Gnomeo a Julie!

Populárne záhradné škriatky, ktoré sú populárne, vždy populárne, rozpútajú vášne a stimulujú predstavivosť. Dôkaz, že existuje aj od roku 1996 a Oslobodenie pred záhradnými škriatkamialebo FLNJ. Jeho členovia berú blahobyt veľmi vážne, až kým ich „oslobodia“ tým, že ich uvoľnia do svojho prirodzeného prostredia. Členovia FLNJ s kapucňou sa v noci na predmestí vylodia, ukradnú záhradné škriatkovia a uložia ich do lesov ... nie bez toho, aby zanechali odkaz v schránke vlastníkov a povedali im, kde sa ich trpaslík potuluje záhrady.

Záver? Keďže už niekoľko storočí žijú v populárnej kultúre, nebudeme riskovať, ak predpokladáme, že škriatkovia nás v dohľadnom čase nechcú opustiť. Či ich milujeme alebo nenávidíme, príbeh záhradného škriatka nie je pravdepodobné, že sa zajtra zastaví, možno ste si na tento nápad zvykli.