Podrobne

Aké sú cool farby?

Aké sú cool farby?

Čo je studená farba?

Studené farby sú tie, ktoré evokujú a pocit sviežosti, na rozdiel od tých, ktoré vyvolávajú teplo. Je to metafora používaná na rozlíšenie vizuálnych efektov vytváraných rôznymi farbami.

Stručne povedané, cool farba je farba obsahujúca modrú farbu, jediná studená primárna farba. Ak studené odtiene zahŕňajú celú škálu modrej a zelenej, modrá bude vždy chladnejšia ako zelená, ktorá sa získa zmiešaním modrej a žltej ... zatiaľ čo žltá je teplá farba.

Pochopili ste, že teplá farba je naopak farbou obsahujúcou žltú alebo purpurovú farbu a rozsah zahŕňa všetky žlté, červené a prevažnú väčšinu ruží. Fialky, ktoré sú výsledkom zmesí medzi modrou a červenou, môžu byť horúce alebo studené podľa toho, či sú viac modré alebo červené! Elektrická fialová je dosť studená, slivka dosť horúca…

Každá studená farba môže byť viac alebo menej závislá od zmesi farieb, ktoré používa. Čím vyšší je podiel žltej farby, chladnejšia farba, Anízová zelená, zafarbená žltou farbou, je preto teplejšia ako smaragdová zelená. Rovnaký princíp s tyrkysovo modrou, teplejšou ako ľadovo modrou, ktorý neobsahuje náznak žltej farby.

Chladné farby vo dekorácii

Pri dekorácii interiéru sa studené farby používajú na vytváranie atmosféry prírodné, rastlinné alebo vodné, Evokujú oblohu, rastliny, vodu, more, les alebo oceán, džungľu alebo jazerá. Sú považované za relaxačné, vedúce k relaxácii pre zelenú, k tvorivosti pre modrú. Druhá strana mince? Ak priestor alebo dekor nie sú vhodné, dajte si pozor na klinický efekt studených farieb.

Pokiaľ ide o štýly dekorácie, sú uprednostňované chladné farby súčasná atmosféra, priemyselné, ale aj vo vidieckych dekoráciách. Sú všeobecne uznávané vo vodných miestnostiach, čo vyžaduje vodný efekt, od kúpeľní po toalety ... ale aj v spálňach, kvôli ich zenovej a upokojujúcej strane. Vo všetkých prípadoch sú studené farby preferované vo svetlých izbách, prednostne na juh.

Ako spájať studené farby?

Jediné pravítko so studenými farbami znamená vyhnúť sa ľadovej atmosfére v obývacích izbách. Rustikálny dekor je toho dokonalým príkladom: hrejivý, napriek tomu dodáva pastelové blues a greeny miesto, ktoré sa však zahreje hojnosťou dreva.

Takže neváhame kombinujú studené farby do prírodných materiálov a predovšetkým na hranie odtieňov, ktoré obohacujú dekor. Drevený nábytok, krásny pletený pléd a našuchorený koberec vždy pôsobia dojmom. Ďalší nápad? Dotyk z mosadze, medi alebo zo zlata vo farbách dáva charakter chladným farbám!

Ak je miestnosť alebo atmosféra vhodná, nikto nám nezabráni hrať grafický chlad. V tomto prípade modrá, zelená a fialová sú dokonalé zo skla a ocele, betónu alebo akýchkoľvek iných surovín. Prezrite si inšpirácie v podkroví, ktorých maximálny jas je často tlmený chladnými farbami!